Finlands regering og FN holder konference i Helsinki om krisen i Syrien

23-01-2017

Helsinki, d. 23.-24. jan. 2017: Finlands regering samler i dag og i morgen vigtige humanitære og udviklingsmæssige aktører i Helsinki for at præsentere en plan for den langvarige krise i Syrien og nabolandene, der nu går ind i sit sjette år.

The Helsinki Conference on Supporting Syrians and the Region samler højtstående repræsentanter for regeringerne i regionen, FN-organer, internationale finansielle institutioner, donorer, repræsentanter for internationale og nationale ikke-statslige organisationer samt den private sektor.

Konferencen vil fokusere på centrale humanitære prioriteter i Syrien; 13,5 millioner mennesker har akut behov for humanitær hjælp; der er brug for at styrke  beskyttelsen for de mere end 4,8 millioner flygtninge fra Syrien i nabolandene; og der er behov for at opbygge større modstandskraft i Syrien og for de mere end 4,4 millioner sårbare mennesker i nabolandene.

 

Konferencen vil:

o Give et overblik over de vigtigste humanitære prioriteter for Syrien i 2017, koordineret af FN's Kontor for Koordination af Humanitære Affærer (OCHA); og

o Præsentere the Regional Refugee and Resilience Plan (3RP) for 2017 og 2018, koordineret af FN’s Flygtningehøjkommissariat (UNHCR) og FN’s Udviklingsprogram (UNDP).

 

Blandt de højtstående repræsentanter fra Finland, der deltager i konferencen er bl.a. Statsminister Juha Sipilä, Udenrigsminister Timo Soini, samt Minister for udenrigshandel og udvikling Kai Mykkänen,.

 

Fra FN’s side deltager bl.a. Stephen O'Brien, Under-FN Generalsekretær for Humanitære Affærer og Nødhjælpskoordinator (OCHA); Filippo Grandi, Højkommissær for flygtninge; samt Helen Clark, Chef for UNDP.

 

Til Medierne:

Hvad: The Helsinki Conference on Supporting Syrians and the Region

Hvornår: En fælles pressekonference vil blive afholdt den 24. januar kl. 12:00 til 12:30 (finsk tid), med en repræsentant for den finske regering, og tre FN-chefer - Stephen O'Brien, OCHA, Filippo Grandi, UNHCR, og Helen Clark, UNDP.

 

Medier, der ønsker interviews med centrale deltagere kan kontakte:

Finland:

Mediearrangementer: Kommunikationsspecialist Mari Lankinen, mari.lankinen@formin.fi, +358 40 7431887

Minna Saarnivaara, minna.saarnivaara@felm.org, +358-50-5178396

 

OCHA:

I Amman: David Swanson: swanson@un.org; +962-791-417-882

I Geneva:  Jens Laerke: laerke@un.org; + 41 (0)79 472 9750

I New York: Russell Geekie: geekie@un.org; +1 917 331 0393

 

UNHCR:

I Geneva: Matthew Saltmarsh: saltmars@unhcr.org; +41 79 217 3140

I Amman: Scott Craig: craigs@unhcr.org; +962 7 9276 0640

 

UNDP:

I Finland: Anja Karppinen: anja.karppinen@undp.org; +358 4457 50 368

I Oslo: Trygve Olfarnes: Trygve.olfarnes@undp.org; +47 9415 6028

I New York: Theodore Murphy: Theodore.murphy@undp.org; +1-718-915-2097

I Amman: Noeman AlSayyad: Noeman.alsayyad@undp.org; +962 79 567 2901

UNDP Rundt om i verden

Du er her UNDP Danmark Repræsentationskontor
Gå til UNDP globalt